Nová úprava konsolidačního balíčku – spása pro developery

V našem prvním článku o dopadech konsolidačního balíčku jsme se zabývali jeho dopady na akvizice developerských projektů. Konkrétně jsme popsali změny týkající se daní z příjmů právnických osob, posunu hranice progresivního zdanění příjmů u fyzických osob a především omezení osvobození při prodeji cenných papírů a podílů v obchodních společnostech.

Jednou z nejvýraznějších novinek je omezení osvobození při splnění časového testu na maximální částku 40 000 000 Kč na poplatníka za zdaňovací období. Toto omezení by mohlo výrazně zasáhnout zejména střední a větší akvizice developerských projektů. Nicméně nový návrh balíčku přináší i způsob, jakým developeři mohou tuto nepříznivou situaci částečně zvrátit.

Možnost uplatnit jako výdaj tržní hodnotu podílu nebo akcie

V rámci konsolidačního balíčku bude totiž zároveň umožněno uplatnit developerům jako výdaj tržní hodnotu svého podílu nebo akcie. Zdaňovat se tedy bude pouze navýšení hodnoty oproti tržní hodnotě zjištěné typicky znaleckým posudkem v daném čase.

A právě času, ke kterému je možné uplatnit jako výdaj tržní hodnotu svého podílu nebo akcie, se týká již avizovaná spásná úprava původního návrhu konsolidačního balíčku. Původní návrh balíčku počítal s tím, že by se tato výhoda měla uplatňovat ke dni 31. 12. 2023. Avšak vzhledem k rostoucímu zájmu developerů o znalecké posudky se nyní navrhuje, aby bylo možné tuto výhodu využít až ke dni 31. 12. 2024. To znamená, že se budou zdaňovat pouze přírůstky hodnoty, které se ode dne 1. 1. 2025 nadále zvýší.

Tato změna je pro developery jistě vítanou zprávou. Developeři budou mít dostatek času, aby si zajistili znalecký posudek o tržní hodnotě svého podílu nebo akcie, a omezit tak nepříznivé dopady konsolidačního balíčku.

Snížení sazby DPH ze staveb pro sociální bydlení

Konsolidační balíček přináší významnou novinku i v podobě snížení sazby DPH ze staveb pro sociální bydlení z 15 % na 12 %.

Stavbami pro sociální bydlení se rozumí zejména:

  1. stavba bytového domu, v němž není obytný prostor s podlahovou plochou přesahující 120 m2,
  2. stavba rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesahuje 350 m2,
  3. byt, jehož podlahová plocha nepřesahuje 120 m2.

Z výše uvedeného je zřejmé, že stavby sociálního bydlení jsou spíše pravidlem než výjimkou. Snížení sazby DPH tento trend jistě ještě posílí.

V případě, že byste potřebovali pomoc s prodejem či koupí developerského projektu či byste měli zájem o jiné poradentství v této oblasti, neváhejte se na nás obrátit.

Pokud Vás zajímá oblast developmentu a chtěli byste se dozvědět více, sledujte tento náš web, náš Facebook, Twittex (X) či LinkedIn.

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz